کمپینگ در زمستان

کمپینگ در زمستان

کمپینگ در زمستان مزایای مخصوص خودشو داره. مثلاً حشره های کمتری هستند جایی که میرید و حتی جمعیت کمتر،که باعث میشه شما زیباییهای محیط رو بهتر ببینین. اما اگه آماده نباشیم سرما می تونه بسیار براتون چالش بزرگی باشه. پس باید خودمونو حسابی آماده کنیم تا بهترین کمپ در زمستان رو تجربه کنیم. اصلی ترین چیزهایی که موقع کمپ زدن تو زمستان باید به آن دقت کنیم رو ما برای شما لیست میکنیم.

۱- اولش باید مکانی برای چادر زدن پیدا کنیم

جایی رو پیدا کنین که از خطر بهمن محفوظ باشه و بادگیر نباشه، حالا برفارو اون جایی که میخواین چادر رو پهن کنید صاف کنین.

۲- آب کافی و مقدار زیادی کالری(غذا) مصرف کنین

مصرف زیاد آب و همچنین مواد غذایی مقوی و مغزی باعث میشه که گرم بمونین. پس یادتون نره برای کمپ در زمستان حتماً در طول روز آب کافی بنوشین و خوردن چیزهای نسبتاً تند هم پیشنهاد میشه 🙂 .

۳- از وسایل مناسب کمپ در زمستان استفاده کنین

کمپینگ در زمستان

حتماً کیسه خواب گرم همراهتون باشه و همچنین یک چادر ضخیم و محکم و مقاوم در برابر آب، بخاری برقی هم بسیار پر استفاده می تونه باشه.

۴- همیشه لباس گرم تر همراهتون باشه

کمپینگ در زمستان

پیشنهاد ما شلوار پشمی،ژاکت های بادگیر و هم‌چنین کاپشن های ضدآب هستند. اکسسوری هایی مثل جوراب های گرم،کلاه پشمی و گرم همچنین دستکش و عینک رو فراموش نکنین.

۵- مریضی های فصل سرما رو بشناسین و ازشون جلوگیری کنین

یخ زدگی و هیپوترمی در کمپ در زمستان نگرانیهای شایع هستن که ما روش مقابله با اونارو به شما میگیم. مثلاً غذا خوردن یا بغل کردن یک بطری آب جوش و همچنین حرکات ورزشی درجا یه سری از راههای مقابله با شب های سرد هستن.

* شاید بزرگترین تفاوت کمپ در زمستان و تابستان وجود برف در جایی که میخواین کمپ بزنین هست

البته با فرض اینکه در محل زندگیتون برف بباره. زمانی که به مقصد مورد نظرتون برای کمپینگ رسیدین، برای باز کردن وسایل عجله نکنین، یه مقدار خوراکی بخورین و یه چیزِ گرم بپوشین و موارد زیر رو بررسی کنین:

۱- محافظ در مقابل باد

موانع طبیعی محافظت از باد درخت ها یا تپه ها هستن. پس برای راحتی خودتون در نظر داشته باشین که به بهترین نحو ازشون استفاده کنین.

۲-منبع آب

شاید لازم بود که برف رو آب کنین. یا در کنار رودخانه یا دریاچه‌ای کمپ کنین.

۳- خطر بهمن:

توی شیب یا سرپایینی کمپ نکنین و مطمئن بشین که از بهمن محفوظین.

۴- حریم خصوصی:

توی کمپ همیشه فاصله داشتن از بقیه مردم باعث حس خوشایندی میشه.

۵- به سمت طلوع آفتاب کمپ کنین:

نقطه پیدا کنین  که نور خورشید زودتر از بقیه جاها به اون برسه تا زودتر و سریع تر گرم بشین

۶- برای خودتون نشانه‌هایی بزارین که توی تاریکی یا بوران محل کمپ تون رو راحت تر پیدا کنین.

*چادر زدن تو برف

کمپینگ در زمستان

اگه جایی که رفتین برف نبود که  مثل همیشه چادرتون رو برپا کنید اما اگر برف بود.

شما نمیتونین توی کمپینگ در زمستان  یک ایگلو(خانه اسکیمو ها) بسازین :-).پس ما یه سری نکات برای چادر زدن تو برف بهتون میگیم.

۱- قبل از اینکه چادرتون رو برپا کنین با پوتیناتون روی برفا راه برین و روی اونها بکوبین و پخششون کنین تا برای زیر چادر مناسب بشن.

2- اگه باد میزنه یک‌دیوار برفی دور چادرتون بسازین. اگه نتونستین این کارو انجام بدین، دور چادرتون رو بکنید این خندق برفی کمک میکنه تا باد چادر رو جابجا نکنه.

۳- جلوی ورودی چادرتون رو بکنید تا خارج و داخل شدن به آن آسون تر باشه.

۴- هرچیز تیزی مانند چاقو یا تیغه های یخ شکن رو از چادر دور کنید و اونا رو داخل نیارین.

نکته : حتی در زمستان هم باید حواسمون باشه تا به طبیعت صدمه نزنیم

۱- حداقل ۶۰ متر از دیگر کمپرها و منابع آب فاصله داشته باشیم.

۲- تمام آشغال های  پلاستیکی و دستمال توالت ها  ضایعات دیگر را جمع کنیم و در طبیعت رها نکنیم.

۳- اگه میخوایم آتیش روشن کنیم شاخه درخت رو نشکنیم و از چوب های روی زمین یا برگ های روی زمین استفاده کنیم.

۴- به حیات وحش احترام بزاریم و نزدیک حیوان ها نشیم و از دور تماشا‌ کنیم و  بهشون صدمه نزنیم.

* خوردنی های  کمپ در زمستان

زمانی که بدن در معرض سرما قرار میگیره انرژی بسیار زیادی صرف میکنه و این خیلی مهمه که به بدن انرژی مورد نیازش رو برسونیم و همچنین آب زیاد بنوشیم.

 پس ما یه سری نکات رو باهاتون در میون میزاریم :

۱- از غذاهای گرم و ساده لذت ببرین ‌حتماً این کار رو انجام بدین تا زمان و انرژی زیادی برای شستن ظرف ها تو سرما صرف نکنین . غذاهایی را را انتخاب کنید که از نظر کالری حجیم باشند و ساده بشه اونارو آماده کرد و خورد.

۲- زمان زیادی را برای خوردن یک وعده کامل صرف کنین و از خوراکی ها یا ساندویچ های کوچیک یا آجیل استفاده کنین و در مدت زمان کوتاه مقداری از هرکدام بخورین. میشه گفت همیشه در حرکت بخورین.

 ۳- مواد خوراکی و غذاها رو به خوبی محافظت کنین. هیچ وقت غذا رو با در باز رها نکنین و توی کوله پشتی تون امن نگهش دارین.

۴- یادتون نره که آب بنوشین. زمانی که هوا سرده بدن زیاد احساس تشنگی نمیکنه اما برای بهتر گرم نگه داشتن نباید بدنتون آب کم بیاره. بطری آب همیشه همراه داشته باشین و قُلپ های کوچک از اون میل کنین. استفاده از چای های گیاهی و یا هات چاکلت نیز پیشنهاد میشه چون هم گرمتو میکنه و هم آب مورد نیاز را به بدنتون میرسونه.

یادتون باشه برای برف آب کردن اول مقدار کمی آب ته قوری یا ظرفی که میخواین توش برف آب کنین،آب بریزین( جوشاندن برف خالی باعث میشه بوی سوختگی بگیره) و از جایی برف بردارین که مطمئن باشین برفش تمیزه.

*وسایل مورد نیاز کمپینگ در زمستان

کمپینگ در زمستان

قانون ساده کمپ در زمستان این که خشک و گرم بمونین و داشتن وسایل مناسب برای سفرتون روی درصد لذت تون تاثیر مستقیم داره.

۱-چادر: داشتن چادر مناسب برای یک سرپناه مناسب بسیار لازمه. وقتی که میخواین یک چادر برای کمپ در زمستان انتخاب کنین این نکات رو تو ذهنتون داشته باشین.

یک چادر معمولی سه فصل کارتون رو راه میندازه اگه زیرخط درختان کمپ کنین و هوا طوفانی نباشه.

 برای بادهای سنگین و بوران یک چادر چهار فصل پیشنهاد میشه چادر های چهار فصل دارای ضخامت بیشتر و در نتیجه گرمای بیشتری هستند همچنین سخت تر سر می خورند و ارتفاع بین ورودی چادر و زمین بیشتره تا برف تو نیاد.

همچنین همیشه در نظر داشته باشین که چادرتون رو بزرگتر  انتخاب کنین. این کار هم بهتون اجازه میده که وسایلتون رو داخل چادر بزارید و هم راحت تر بخوابین.

۲- چجوری جمع و جور کنین

 کمپ در زمستان به لباسهای کلفت تر و گرم تر معمولاً کوله‌پشتی بزرگتر نیاز داره. ولی یادتون باشه هر چقدر که میتونین سبک سفر کنین. ولی همیشه برای شرایط زمستان آماده باشین. اگه کفش های زمستونی و یا چوب اسکی هاتون رو با خودتون میبرین مطمئن شین که کوله‌پشتی تون جای مناسب و داره تا خراب نشن. مورد بعدی انتخابات کیسه خوابه،تا شبها راحت و گرم بخوابین. کیسه خوابی که همراه میبرین باید برای ۱۲ درجه سردتر از اون چیزی که انتظار دارین طراحی شده باشه.

۳- پخت و پز

 از گازهای استفاده کنین که کپسول های کوچک گاز سوخت آنها هستن. و همیشه یادتون باشه که کپسول اضافه همراه داشته باشین و از خود کیف گاز برای جابجایی آن استفاده کنین.ما گاز پیک نیکی رو توصیه نمی‌کنیم چون هم سنگینه و ممکنه توی سرما خون کار نکنه. نکته بعدی اینکه زیر گازتون رو محکم کنین، اونو مستقیم روی برف قرار ندین و زیرش تکه چوب هم اندازه خودش قرار بدین تا ثابت بمونه و حرکت نکنه. نکته آخر اینکه کپسول هاتون رو توی آب قرار بدین تا خیلی سرد نشن، در واقع شما با این کار اونها رو زیر دمای یخ زدن نگه داشتین،حتما ظرف جدا برای این کار همراه داشته باشین.

۴-اسنوبرد،چوب اسکی،کفش برف

اگه محل انتخابیتون برای کمپ در زمستان جایی باشه که برف زیادی روی سطح رو نپوشونده باشه،راه رفتن(هایکینگ) بهترین گزینه برای جابجاییه. اما خوب ممکنه برف زیاد باشه که ما این سه وسیله رو بهتون پیشنهاد می کنیم.

۱-کفش برف : اگه نمیدونین چه جوری اسکی کنین کفش برف بهترین گزینه برای شماست.

کمپینگ در زمستان

۲-چوب اسکی : چی بهتر از این که وقتی دارین از طبیعت سرد زمستونی لذت می برین اسکی کنین.

۳-اسنوبرد : میتونیم از یک اسنوبرد نرمال استفاده کنین تا راحت تر جابجا بشین.

* یکسری کمپرها برای کمپ در زمستان با خودشون سورتمه می برن. سورتمه باعث میشه که وزن کمتری رو روی شونه هاتون حمل کنین. البته ما فقط برای سفرهای طولانی این رو پیشنهاد می کنیم.

۵-نکات ایمنی راجب بهمن

در مناطقی که خطر بهمن وجود حتما این وسایل رو همراه داشته باشین.

*گیرنده : سیگنالی از خود ساطع میکنه که بقیه گیرنده ها اونو دریافت می‌کنن و اگر زیر بهمن دفن شده باشین شما را پیدا می کنن.

*کاوشگر(پراب) : یک میله جمع شده با خط های رنگی است که هنگامی که باز می شه طول اون به ۳ متر می رسه و اگر آن را از برف خارج کنین دیگران شما را راحت تر پیدا می کنن.

*پارو برفی کوچک : همراه داشتن این وسیله برای خارج کردن قربانی هایی که زیر بهمن گیر کردن ضروریه. البته یادتون باشه می تونین از اون استفاده کنین تا برف جمع کنین و بجوشونین و آب مورد نیازتون رو تامین کنین.

۶-چی بپوشیم

پوشیدن لباس مناسب برای کمپ در زمستان کلید راحتی و لذت بردن از سفر تون هست.

حالا این نکات رو درباره ۳ لایه پوشیدنی و کلاه و دستکش گوش کنین :

۱- لایه پایه: لباس زیری که می پوشید نباید خیلی نازک باشه. جنسش باید از الیاف مصنوعی و یا پشم باشه تا زود خشک بشه و همچنین گرم نگهتون نداره.

۲-لایه وسط: کاربرد این لایه اینه که شما گرمای بدنتون رو در صورت از دست دادن دوباره و با سرعت زیاد به دست بیارین. یادتون باشه هرچی پشتمی تر و کلفت‌تر،گرم‌تر میشه. بیشتر کمپر ها برای بالاتنشون از لباس های پشمی و مصنوعی استفاده میکنن.همچنین شلوار های پشمی و بلند برای پایین.

۳-لایه بیرونی: همچنین بهش لایه محافظ هم میگن، لایه‌ای که شما بارونی و کت ضد آب و ضد بادتون رو میپوشین. و روی شلوار پشمی تون شلوار ضد آب و بادگیر. خلاصه هر کاری می کنین تا سرما به لایه‌های زیریتون نرسه و یخ نکنید.

کلاه پشمی یا الیاف مصنوعی استفاده کنین و مطمئن بشین گوش ها و پیشونیتونو بپوشونه.

دستکش: دستکش های پشمی گرمای اولیه را برای انگشتانتان فراهم می کنن. اما دستکشهای عایق بندی شده و ضد آب بهتر هستن. دستکش های انگشتی گرمای کمتری دارن اما دقت تون توی کار هارو افزایش میدن. در کل همیشه یک جفت دستکش اضافه همراه داشته باشین.

عینک: همیشه عینک همراهتون باشه. میتونی از عینک های آفتابی و یا عینک های اسکیمویی استفاده کنین.

جوراب: جوراب های پنبه ای نپوشین و ضخامت جورابتون رو  طوری انتخاب کنید تا کفش به پاتون فشار وارد نکنه. مثل دستکش جوراب اضافه هم همراه داشته باشین.

کفش: از کفش های مخصوص کوهنوردی استفاده کنین و همچنین استفاده از چکمه های ضد آب هم گزینه مناسبیه.

۷-یخ زدگی و هیپوترمی

برای اینکه از بیماریهای فصل سرما جلوگیری کنیم،این نکات رو برای سفر در زمستان به خاطر داشته باشین

۱- گرم بمونین،گرم نکنین!

با استفاده از لایه‌ای لباس پوشیدن مناسب خودتون رو گرم نگه دارین. گرم نگه داشتن خودتون خیلی راحت تر از  گرم کردن خودتون بعد از افت دما هست.

۲- زیاد به خودتون فشار نیارین،مثلا اگه حس میکنین انگشتتون رو سرما زده ادامه ندین، توقف کنین و وقت بذارین تا اونارو دوباره گرمش کنین.

 استفاده کردن از دستها و یا مناطق گرم بدن خودتون و یا همراهتون یکی از بهترین گزینه هاست برای گرم کردن انگشتاتون.

۳- توی طبیعت باید هوای همدیگرو داشته باشین،  هر چند وقت یه بار از همراهتون بپرسین که حالش چطوره و یا اگر نشانه های از خستگی و مریضی توی چهرش دیدین متوقفش کنین و بهش رسیدگی کنین. ***نکته آخر: یادتون باشه فراهم کردن امنیت تون وظیفه شماست. هیچ مقاله اینترنتی و یا ویدیویی نمیتونه جایگزینه دستورالعملها و تجربیات باشه، پس بی‌گدار به آب نزنین و تا از آمادگی خودتون مطمئن نیستین درگیر این فعالیتها نشین

خب اینم از مقاله کمپینگ در زمستان که امیدواریم بدردتون بخوره

برای رفتن به هر سفری تو هر فصلی به چک لیست نیاز دارید که ما از قبل براتون درست کردیم میتونید ببینید😉

برای دیدن منبع این مقاله هم میتونید کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *